Ana Sayfa > Ödüller, Diplomalar ***

AO150x Ödülü (ITU 150. yıl İspanyolların ödülü)

<< < (7/13) > >>

TA3EP:
Az önce baktım, bu kablolara "Usb A/B" kablosu adı veriliyormuş. Elimde o şekilde çift ferritli kalın bir kablo var, ilk piyasaya sürülen printer kablolarından, onunla deneyeceğim. İnşallah sağlıklı bir şekilde çalışır. Eğer kilitlenme vb. yaşarsam, vatan bilgisayar yolları gözükecek ve yeni bir kablo alınacak demektir.

73

TA1CH:
yaesu ft857 d ye nasıl bağlantı     yapabilirim   .

TA1MRT:
Mete Bey, (hep ilk adınızı kullanıyordum, operatör adınıza döndüm :) )
Dediğiniz gibi, A erkek/B dişi USB kablosu. Printer kablosu diye de geçiyor. Dandik olanları voltaj sorunu çıkartabiliyor ancak sizin böyle bir ihtiyacınız yok.
Üzerinde ferrit de varsa hiç bir sorun çıkmaz.

Mesut Bey,
Gördüğüm kadarıyla cihazın Seri data girişi TTL seviyesinde. Bunun için transistörlü veya MAX232'li bir devre kullanabilirsiniz.
Veya USB/TTL çevirici kullanabilirsiniz. (aliexp. ve ebay'de 2-5$ arası çeşitleri var)

data bağlantısı için de trafolu bir devre yapmak mantıklı olur. PTT için bağlantıya gerek olduğunu sanmıyorum, VOX özelliği kullanılabilir.

TA3EP:
Murat bey, çevremdekiler genellikle op. adımı kullanır ama ikisi de kabulümdür, siz istediğinizi kullanın :) Elimdeki kabloyu deneyeyim, olmazsa piyasada markalı usb A/B kablolar var, onlardan alır üzerini ferrit nüve ile doldururum. Benim istasyon biraz fazla HF enerji aldığı için sonuç umduğumuz gibi olmayabilir, Allahtan elimde bol miktarda ferit nüve var.

Mesut bey, bir zamanlar forumdaki bir arkadaşımız, TB1BIG Gökhan bey bu FT-857 ara kablolardan uygun fiyatla bir miktar imal ettirip amatörlere devretmişti. Ben de vaktiyle kendisinden bu kablolardan aldım ama aktif çalışmadığım için ihtiyacı olan arkadaşlara verdim, şu anda elimde yok maalesef.

Bu kabloları bir çok arkadaşımız kendileri imal ettiler ve başarı ile kullanıyorlar, siz de çok rahat yaparsınız diye düşünüyorum.

TA5FA:
42. sırada  TÜRKİYE  benzersiz çağrı işareti 211 olarak görünmektedir. Bu sayıdan  bir kısmının yanlış anlama yöntemiyle oluştuğunu var sayarsak 150-180 aralığında bir operatörümüz ü bu etkinlikte görmüş oluyoruz .

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git