Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

Bir Magnetic Loop Anten macerası

<< < (2/6) > >>

TA3MHA:
İnce hesaplar:

Gelelim benim antendeki ince mevzuya. Hani montaj esnasında bir şey dikkatinizi çekti mi demiştim. Hatırladınız mı?

Hadi bir de ip ucu vereyim:

Gördüğünüz gibi antenin ayarlı kondansatöre giden her bir bağlantısını 3 adet çok telli (NYAF) kablo ile yaptım. Bunun sebebini açıklamak için öncelikle benim antenimin spec’lerine (ay çok havalı oldu burası :) )bakmamız lazım.
Sizleri yeniden formüllere boğmadan doğrudan sonuçları yazacağım (sonrasında yeteri kadar hesaba boğulacaksınız garantisi var :)

RR = 0.02 Ω
RL = 0.128 Ω

Verim formülünü hemen hatırlayalım: %eff = (RR/(RR+RL)*100)

Benim antenin verimi :

%eff = %13.51

Ama burada bir eksiklik var. Antenin kayıp direncini hesaplarken büyük halkanın iki ucundan ayarlı kondansatöre giden bağlantıları hesaba katmadık. Tamam kısa ama gene de yok sayamayız. Kısa dediysem, gene de her bir uç için 30 cm’den toplamda 60 cm ediyor.
Elimde bir 4 mm2, bir de 6 mm2 NYAF kablo vardı. Üşenmedim oturdum her bir kablodaki tel sayısını saydım, tel çaplarını hem ölçerek hem de hesaplayarak çıkarttım. Sonra 60 cm’lik hem 4 mm2, hem de 6 mm2 kablo için RL değerlerini çıkarttım. Sonuçlar aşağıda:

Kablo çapı    İçindeki tel adedi   Bir telin çapı
4 mm2           72 Ad                    0.266 mm
6 mm2           176 Ad                   0.208 mm

4 mm2 60 cm NYAF kablo için RL hesabı:

Veriler:

d = 0.266 mm  ç = 0.83566 mm
Skin depth @3.5 MHz = 0.035 mm

Hemen faydalı kesit formülümüzü hatırlayalım:

A = ç * skin depth

1 tek tel için faydalı kesitimizi hesaplayalım:
A1(@4mm2) = 0.83566 * 0.035
A1(@4mm2) = 0.0292481 mm2

Şimdi de 4 mm2 NYAF kablodaki tek 1 tel için RL hesabını yapalım. Nasıldı formülümüz:

RL = ρ * l/A (Ω)

ρ: Bakır için: 0.0176 Ω mm2/m idi hatırlarsanız.
RL1 (@4mm2) = 0.0176 * 0.60/0.0292481
RL1 (@4mm2) = 0.3610 Ω

4 mm2 kabloda 72 adet tel olduğuna göre, bunu birbirine paralel bağlı 72 adet 0.3610 Ω direnç gibi düşünebiliriz. O halde 60 cm’lik bir kablonun kayıp direnci:

RL (@4mm2) = 0.0050146 Ω olur. Bu değer bir köşede dursun.

Aynı adımlarla gene 60 cm uzunluğunda 6 mm2’lik kablonun kayıp direncini hesaplarsak (korkmayın adım adım yazmayacağım)

RL (@6mm2) = 0.0026234 Ω olur.

Hadi şimdi bu kayıp dirençlerini de hesaba katarak aynı boydaki (60 cm) birer adet 4 mm2 ve 6 mm2 kabloyla antenin verimi ne olacak hesaplayalım:

Antenin RR = 0.02 Ω ve RL = 0.128 Ω olduğunu biliyoruz.

%eff(4mm2) = (RR/(RR+(RL+RL(4mm2))*100)
%eff(4mm2)  = (0.02/(0.02+(0.128+0.0050146))*100)
%eff(4mm2)  = %13 (%0.51 kayıp)

%eff(6mm2) = (RR/(RR+(RL+RL(4mm2))*100)
%eff(6mm2)  = (0.02/(0.02+(0.128+0.0026234))*100)
%eff(6mm2)  = %13.28 (%0.23 kayıp)

Kablolardaki kayıbı hesaba katmadanki verim %13.51di.  Zaten yerlerde sürünen verimden biraz daha kaybetmemek için ben 3’er adet 6mm2 lik kablo kullandım. Bu şekildeki verim:

%eff(3X6mm2)  = %13.43 (%0.08 kayıp) oldu. Tabi teorik olarak.

Şimdi “ama eklenen 60 santimlik kablolar da büyük halkanın bir parçası değil mi. RR hesabında niçin işin içine katılmadı?” dediğinizi duyar gibiyim. O kadar az etki ediyor ki, ihmal ettim. İnanmayan hesaplasın :)

Bitti yaa. Buraya kadar okuduysanız sağ olun var olun.
de TA3MHA op Ateş
01/01/2018 Urla

TA4SO:
Ateş Abi,

Eline, aklına ve yüreğine sağlık. Yapım aşamasının bazı kısımlarını bilsem de yine de soluksuz okudum. Magnetic Loop düşünenlere çok güzel bir kaynak olmuş. Bizlerle paylaştığın için de çok teşekkürler.

73...

TA4CS:
Tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim 73

TA5ARU:
Merhaba Ateş,

Yazını bir solukta okudum. Üslup on numara, içerik ise yıldızlı pekiyi. Konu üzerinde elbetteki epey yazışacağız ama sabahın şu saatinde   (04:20) kısa da olsa birşeyler söylemezsem haksızlık olur. Öncelikle imkanlarını, aletlerini feci kıskandım bilesin. Sana komşu olmadığıma esef etmekteyim.

Kabaca %13 verimi olan bir anten neden tercih edilir onu açıklamak isterim. (Elbetteki çalışma frekansı yükseldikçe verim hızla artmakta) Loop antenler manyetik alana duyarlı olduğundan (elektrik alanına değil)  QRM den etkilenmeleri klasik antenlerimize göre çok az. Gene bilindiği gibi radyolarımızın üzerindeki s-metrelerdeki her kademe 6dB ye tekabül ediyor. Band gürültüsünün 7-8 hatta 9 seviyesinde olduğu günler hiç de az olmuyor bu aralar. İşte tam da bu durumlarda Manyetik Loop Antenler avantajlı bir duruma geçiyor. Şöyleki %13 verim neredeyse 9dB bir zayıflama demektir ve bu miktar zayıflama s-metrede sadece 1.5 kademe demektir. Eğer Manyetik Loop anten, band gürültüsünü klasik antenlerimize göre  3 kademe daha az alıyorsa, s-metrede 1.5 kademe  avantajlı duruma geçmekte ki buda neredeyse 9 dB demektir ki yabana atılacak bir avantaj değildir. Ben Loop anteni sadece alıcıda kullanıyorum. Verici durumunda eski klasik antenime dönüyorum.

Loop antenlerin diğer büyük avantajı yönlü anten olmaları ve yer-konum için fazla müşkülpesent olmaması. Zemin katta (hadi abartayım biraz, bodrumda bile çalışmakta, hemde yönlü) Halen kullandığımız dipol antenlerimiz ise bilinenin aksine şayet yerden yükseklikleri en az 1 dalgaboyu değilse yönlü olma özelliğini kaybetmekte.

Şu yıllarda ve önümüzdeki 4 yılda güneşin 11 yıllık deviniminin en düşük olduğu, dolayısıyla propagasyonun çok kötü olduğu, band gürültüsünün berbat seyrettiği malumumuz. Bu şartlarda Manyetik loop antenler bulunmaz nimet gibi görünüyor.

Söylemeden geçemeyeceğim, şayet loop antenler 50W ve üzeride kullanılacaksa antenin düzleminde durmamak lazım çünkü çok aşırı miktarda radyasyon çıkarıyor. Yani hüücrelerimiz içten içe yanabilir. (Şaka değil)

Görüşmek üzere diyorum, kendine iyi bak. 73

Rüştü Kaya TA5ARU

TA3EP:
Ateş bey bu çok değerli paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Teorik bölümleri henüz okuyamadım, onları bir tatil gününe saklıyorum. Harika bir iş çıkartmışsınız. Tebrikler, bol QSO lar dilerim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git