Gönderen Konu: Olmadı, Olmuyor.  (Okunma sayısı 720 defa)

Çevrimdışı TA1ZTC

Olmadı, Olmuyor.
« : 30 Eylül 2024, 13:50:36 »
Değerli abilerim, arkadaşlarım. Henüz çiçeği burnunda çok yeni bir amatörüm. Belgemi almamın üzerinden henüz 1 Yıl dahi geçmiş değil. Teknik bilgi kapsamında sizlerin olduğu kadar bilgi birikimine sahip değilim. Araştırmaya, öğrenmeye, tecrübe etmeye ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum. En azından ediyordum. Yaesu Ft857, JPC-12 Anten ve Atu100 Tuner ile portable olarak çalışmalar yapıyordum. Kendi evimde çalışmalarıma devam etmek için evime bir sistem kurmak istedim ve bunun için ön araştırmalar sonucunda kendi yaptığım parçalarla montajlamaya geçtim. Resimleri dosya olarak yazıma ekliyorum. Evimde kullanmak üzere Kommunica HF PRO-2 anten satın aldım. Çatıma anten kuramadığım ve anten gerecek yerim olmamasından kaynaklı odamın camında kullanmak zorundaydım. Camıma bir aparat yaparak camdan 2 Metre ileri çıktım. bu aparatın üzerine gronda ile antenimi monte ettim. Antenin topraklaması için camımın altındaki çim zemine 75 Santimetrelik gijon çaktım. Gijonun kafasına şapkalı somun kaynattım topraklama telimi gijona sardım ve 2. bir şapkalı somun ile sıkıştırıp bantladım. Bu kabloyu odamın camına kadar çektim ve yaptığım aparata yine bir somunla sıkarak toprakladım. (Yaptığım aparat tamamen demir olduğu için neresinden bağlarsam bağlayayım topraklanacağını düşündüm.) Gerekli montajları yaptıktan sonra SWR ölçümlerine geçtim ve ne yaptıysam asla SWR tutturamadım. Gürültü tabanımın S9 dan aşağı düşmemesi belki konumdan kaynaklı fakat antenimde SWR ne yaptıysam tutmadı 6 nın altına hiç inemedim. Topraklamamın çalışmadığını düşünüp topraklamamı antenin dibinden yaptım, bu sefer 6larda gördüğüm SWR 15 lerin altına hiç inmedi. Grondadan topraklama yaptığımda değişen birşey yine olmadı. Umudumu kesmedim ve yaptığım aparatı yeniden revize ederek dışarıda kullandığım ve ayalarına, çalışma prensibine alışık olduğum JPC-12 yi monte edecek şekilde dizayn ettim. Ertesi gün JPC-12 yi bağladığımda toprağımı ilk yaptığım şekilde aparat üzerinden bağladım. Son portable çalışmamdaki ayarlarımı hiç bozmadan anteni monte ettiğimde duymamda bir problem yoktu. Kommunica ile de bir duyma sıkıntısı yaşamamıştım. Herkesi duyuyordum fakat SWR den dolayı gönderme yapamadım. İş JPC-12 ile göndermeye gelince cihaz üzerinde arazide 1 çizgide kalan SWR değerim 8-9 çizgilere kadar çıktı ve göndermemi sağlıklı olarak yine yapamadım. Yeniden topraklamamı suçlayıp topraklama şeklimi değiştirdiğimde cihaz SWR uyarısı verdi ve daha fazla zorlamadım. Bu durum hayli canımı sıktı. Maddi ve manevi olarak yeterince yıprandığım bu süreçte bu durumun içerisinden çıkamamak yeterince can sıkıcı olduğu gibi beni soğuttu da. Sizlerin değerli bilgi birikimlerinden faydalanmak adına buraya yazmak istedim. Tekrardan hatırlatmam gerekirse yeterince teknik bilgiye sahip değilim. Bu durumuda göz önünde bulundurarak heves kırmadan bana yardımcı olacak biri veya birileri varsa müteşekkir olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
Büyüğünü bilen büyüğünden büyüktür.

Çevrimdışı TA1ZTC

Ynt: Olmadı, Olmuyor.
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2024, 13:54:20 »
Resimleri ekleyemediğim için ayrıca ekledim

Çevrimdışı TA3LRT

« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2024, 16:20:59 »
"Ground plane" sorununuz var. Bu anten araca monte edilirken de tavanın ortasına monte edilmesi gerekiyor. Yada araç dışında, tripod üzerinde vs kullanılacaksa toplamda en az 10metre olacak şekilde 8 adet radyal istiyor. Bu şekilde anten, araç tavanındaymış gibi çalışıyor. Radyal olayını aşağıda görebilirsiniz.

Çevrimdışı TA1ZTC

« Yanıtla #3 : 30 Eylül 2024, 16:40:53 »
"Ground plane" sorununuz var. Bu anten araca monte edilirken de tavanın ortasına monte edilmesi gerekiyor. Yada araç dışında, tripod üzerinde vs kullanılacaksa toplamda en az 10metre olacak şekilde 8 adet radyal istiyor. Bu şekilde anten, araç tavanındaymış gibi çalışıyor. Radyal olayını aşağıda görebilirsiniz.

Berat Bey Teşekkür ederim. Toprağa kadar radyal indirip tekrar deneyeceğim. Zemine kadar zaten 10Mt mesafem var.

Çevrimdışı TA2SUA

« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2024, 20:15:11 »
Topraklamanız var ama ne kadar.. Şöyle düşünün en basit anten dipoldür. Dipol 2 kanatlıdır. Sizin anteniniz 1 çubuk ve onu daha kısa kullanabilmek için ayarlanabilir bir bobinden ibaret. Yani anteninizin yarısı yok. O yarısı ya şase tarafına bağlayacağınız-kullanacağınız banda göre uzunlukta kesilip aşağı salınmış bir tel parçası olabilir veya binanızın metal karkasına bağlarsanız binanızın metal kütlesi ve onun toprakla bağlantısı olabilir. Benzer cam önü anten düzeneğinde örneğin ben yeterli topraklamayı pencerenin çerçeve kasasında bir metal vida ile buldum. Bina demirlerine bağlı mı emin değilim belki de aluminyum pencerenin kasası yeterli geldi bir çok bantta swr tutturabiliyorum bu şekilde. Ama sizin için en kolayı diyelim 20m bandını (14mhz) hedef seçtiniz başlangıç için, yaklaşık 5mt bir teli antenin altından sallandırın. Ve o metal uzatma kolu ile antenin şase temasını kesin. (böylece o metal parça işi daha fazla karmaşıklaştırmasın) Bunun için bir plastik conta vs kullanabilirsiniz örneğin araya koyarak. Ancak bir de şunu yaşayacaksınız ki binaya o 2mt size iyi bir mesafe gibi gelse de hf bantlar için yeterli bir mesafe değil. Yani antenin bobinini ayarlayıp yakında denediğinizde atıyorum 1.3 swr yakaladınız ve bana yeter tamamdır dediniz. O kol ile açınca uzaklaşınca o değer değişecek vb.. Bu hobi çok kolay bir hobi değil çok fazla deneme yanılma ve uğraşma var işin içinde. Siz şu anteni güzel bir çalıştırınca ama vaay ben yaptım ulan bu da böyleymiş diyecek öğrenecek bir dahakine başka bir sorunla uğraşacaksınız :) Bazen insan yılıyor doğrudur. O zaman biraz ara verip başka bir şeylerle uğraşıp konuya başka bir yaklaşımla bir hafta sonra tekrar dalmak güzel oluyor örneğin.

Çevrimdışı TA2SUA

« Yanıtla #5 : 30 Eylül 2024, 20:26:43 »
ekli resimde mesela benzer mantıkta ama ayarlaması bobinden değilde (bobin sabit sarım) uçtaki çubuktan yapılan bir anten. Bir ugly balun var dibinde ve resimde görünmüyor ama şase tarafına 5mt civarı tel bağlı ve aşağı sallanıyor. TA3EN hocamın el ürünü eco veya hamstick stili diye ifade edilen antenlerinden. Bu antenle binlerce ft8 ve yüzlerce ssb qso yapmıştım evden.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2024, 20:28:00 Gönderen: TA2SUA »

Çevrimdışı TA1ZTC

« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2024, 21:51:36 »
Topraklamanız var ama ne kadar.. Şöyle düşünün en basit anten dipoldür. Dipol 2 kanatlıdır. Sizin anteniniz 1 çubuk ve onu daha kısa kullanabilmek için ayarlanabilir bir bobinden ibaret. Yani anteninizin yarısı yok. O yarısı ya şase tarafına bağlayacağınız-kullanacağınız banda göre uzunlukta kesilip aşağı salınmış bir tel parçası olabilir veya binanızın metal karkasına bağlarsanız binanızın metal kütlesi ve onun toprakla bağlantısı olabilir. Benzer cam önü anten düzeneğinde örneğin ben yeterli topraklamayı pencerenin çerçeve kasasında bir metal vida ile buldum. Bina demirlerine bağlı mı emin değilim belki de aluminyum pencerenin kasası yeterli geldi bir çok bantta swr tutturabiliyorum bu şekilde. Ama sizin için en kolayı diyelim 20m bandını (14mhz) hedef seçtiniz başlangıç için, yaklaşık 5mt bir teli antenin altından sallandırın. Ve o metal uzatma kolu ile antenin şase temasını kesin. (böylece o metal parça işi daha fazla karmaşıklaştırmasın) Bunun için bir plastik conta vs kullanabilirsiniz örneğin araya koyarak. Ancak bir de şunu yaşayacaksınız ki binaya o 2mt size iyi bir mesafe gibi gelse de hf bantlar için yeterli bir mesafe değil. Yani antenin bobinini ayarlayıp yakında denediğinizde atıyorum 1.3 swr yakaladınız ve bana yeter tamamdır dediniz. O kol ile açınca uzaklaşınca o değer değişecek vb.. Bu hobi çok kolay bir hobi değil çok fazla deneme yanılma ve uğraşma var işin içinde. Siz şu anteni güzel bir çalıştırınca ama vaay ben yaptım ulan bu da böyleymiş diyecek öğrenecek bir dahakine başka bir sorunla uğraşacaksınız :) Bazen insan yılıyor doğrudur. O zaman biraz ara verip başka bir şeylerle uğraşıp konuya başka bir yaklaşımla bir hafta sonra tekrar dalmak güzel oluyor örneğin.

Suat Bey değerli fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Altından ayrı bir kablo sarkıtmak hiç aklıma gelmedi açıkçası. Bir conta ya da başka bir şekilde antenin metal parçayla bağlantısını kesip kablo sarkıtmayı deneyeceğim. Tüm fikirleri denedikten sonra geri dönüşleri yine buradan paylaşacağım.

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #7 : 01 Ekim 2024, 08:39:40 »
Atalay bey,

Alper beyin önerisi sizi kurtaracaktır. Yalnız, anteni yalıtmanız gerekmez. Antenin şase ile birleştiği noktadan aşağı teli göndermeniz yeterli. Telin alt ucu hiç bir yere bağlanmayacak!!!. 73

Bilal Ekmekci, TA8A
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2024, 08:40:50 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA1ZTC

« Yanıtla #8 : 01 Ekim 2024, 10:44:30 »
Bilal bey çok teşekkürler, yanlış anlamamı düzelttiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Radyaller ve sarkıtmak için kablo sipariş ettim, geldiğinde deneyip geri dönüş yapacağım.
Siz ile birlikte Suat beye ve Berat beye de benimle bilgilerini paylaştığınız ve yardımcı olduğunuz için minnetlerimi sunuyorum.

Çevrimdışı TA2SUA

« Yanıtla #9 : 02 Ekim 2024, 08:36:05 »
Bilal beyin belirttiği gibi antenin şasesini o demirden izole etmeseniz de olur. Ama benim izole edin dememin sebebi antenin üstündeki 20m bandı için olan işaretlemelere en azından yakın bir yerde swr tutmasını sağlayarak işinizi kolaylaştırmak. Şaseden ayırmazsanız 5mt tel ile oralarda değilde başka bir yerlerde SWR tutacaktır muhtemelen. Veya 5mt civarı dediğimiz teli belki de kısaltıp 4.5mt 4mt vs yapmanız gerekecektir. Elinizde anladığım kadarı ile Nanovna vs gibi anten dibinden ayarlama yaparken hemen SWR durumunu görebilecek bir cihaz vs olmadığından git içeri mandala bas telsizin ekranına bak gel tekrar dene vs işini ne kadar azaltırsanız kar mantığı ile tavsiye ettim onu. Yoksa anteninizin üstündeki ayarlı bobin ve sarkıtılacak telin uzunluğu ile oynayarak o demir denkleme dahilken tabi swr tutturabilirsiniz.

Swr tuttuktan sonra muhtemelen bir sonraki adıma/soruna geçeceksiniz :) TX yaptığımda hoparlörden ses geliyor monitörüm titriyor, yüksek watt çıktığımda bilgisayarım kilitleniyor, mouse çalışmaz oluyor bu kısmın kısa özeti. O zaman da antenle iletim hattını ayırmak için "ugly balun" veya "1:1 choke balun" nasıl yapılır, ne işe yarar diye google'a veya buraya danışırsınız :) Bu hobi sorun-çözüm ve bu esnada öğrenme ve bundan keyif alma hobisi. Sorunlar alsa bitmeyecek, olmuyor demeyin yılmayın :)

Çevrimdışı TA1ZTC

« Yanıtla #10 : 02 Ekim 2024, 10:00:20 »
Suat Bey teşekkürler :) sorunlu denemelerimde bahsettiğiniz sorunların bazılarını yaşamıştım zaten. Emaneten bir nanovna bulabilirsem yararıma olacağına eminim fakat elimdeki anten bobinli değilde dipten yükseklik ayarı yapılarak ayarlanabilen bir anten. Bobin olarak sanırım ayar yaptığım kısımdan bahsediyorsunuz. Esasında aparatım sök-tak şeklinde olduğu için her ayarda sök-yüksekliği değiştir-tak-dene olmazsa baştan aynılarını tekrarla gibi bir döngüye giriyor. :D Biraz yorucu oluyor ama şuan olması yorulmaktan daha önemli :)

Çevrimdışı TA2SUA

« Yanıtla #11 : 02 Ekim 2024, 13:37:49 »
Siz dipte o "yükseklik ayarını" yaparken antenin dibinde nispeten kalınca olan kısımda içeride gizli bobin sargılarına nereden, hangi sargıdan temas edildiğini ayarlıyorsunuz aslında. Yani diğer jpc 12 anteninizde olduğu gibi bu antende de sisteme indüktans ekleyerek daha kısa çubukla daha düşük frekanslarda çalışmak için eklenmiş bir "loading coil" var.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #12 : 02 Ekim 2024, 17:11:37 »
Bir not ta ben ekleyeyim. Antene ilave edeceginiz radyallerin uzunluklari tune edeceginiz frekansa gore degisiklik gosterir. Hazir anten kitlerinde genelde icinde 4-5 adet radyal kablosu da cikar. ve bunlar farkli uzunluklardadir. amator bandlarda rezone olacak sekilde uzunluklari belirlenmistir.

Denemeler yaparken kabloyu keserek kisaltmaniza gerek yok. kabloyu kendi ustune bukerseniz rf olarak kıslatmıis olursunuz.